O KAMPANII "NIEWYKRYWALNI"

ŻYCIE JEST POZYTYWNE. TWÓJ STATUS HIV TEGO

“Niewykrywalni” to POZYTYWNE przesłanie dla nas wszystkich:
osób zdrowych i żyjących z HIV o dowolnej orientacji seksualnej.

“Niewykrywalni” opierają swój przekaz o wyniki wieloletnich badań PARTNER1 i PARTNER2 oraz na POZYTYWNYCH świadectwach ich prawdziwości – historiach osób żyjących z HIV niewykrywalnym od lat.
.
Mamy nadzieję, że nasza kampania społeczno-edukacyjna pomoże nam wszystkim w powrocie do życia bez strachu przed HIV na poziomie znanym z ostatnich dekad.
Ponieważ życie z HIV nie jest już tym, czym było kilkanaście lat temu.
WIRUS HIV NIEWYKRYWALNY = NIEZAKAŻAJĄCY.

×

Tomasz Siara
Aktywista HIV/AIDS
// Stowarzyszenie Bears of Poland

Nazywam się Tomasz Siara. Żyję z HIV od 16 lat i leczę się skutecznie terapią antyretrowirusową.

Od 15 lat mam niewykrywalny poziom wiremii we krwi. Mam jednak to ogromne szczęście, że życie z HIV nie przeszkodziło mi w realizowaniu się w moim życiu osobistym. Mam pełne wsparcie, akceptację ze strony bliskich i przyjaciół. Byłem przez 5 lat związku ze zdrowym partnerem.

Moje niewykrywalne zakażenie wirusem HIV nie zagraża zdrowiu mojego partnera seksualnego.

.

Tomasz Siara // Aktywista HIV/AIDS

Stowarzyszenie Bears of Poland

„Życie jest pozytywne. Twój status HIV tego nie zmienia”

To hasło oddolnej kampanii społeczno edukacyjnej „Niewykrywalni” Tomasza Siary, aktywisty HIV/AIDS z Wrocławia. Główne cele kampanii to przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV, promocja testowania się w kierunku zakażenia wirusem oraz edukacja z zakresu aktualnego poziomu wiedzy medycznej o HIV/AIDS. Jeszcze przed oficjalnym startem kampanii magazyn „Replika” opublikował szczery wywiad z Siarą, w którym opowiada on o swoim życiu od informacji o zakażeniu HIV przez załamanie i izolację do spełnienia w życiu osobistym oraz przemianę w aktywistę działającego na rzecz destygmatyzacji osób żyjących z HIV. Rozmowa została przeprowadzona w ramach projektu Fundacji Replika „Jak bezpiecznie żyć z osobą zakażoną HIV” realizowanego z funduszy przekazanych przez Gilead Sciences w konkursie Pozytywnie Otwarci.

ELEMENTY KAMPANII

Rozpoczynająca się 15 kwietnia 2019 ogólnopolska kampania „Niewykrywalni” obejmować będzie m.in. uruchomienie portalu informacyjno-edukacyjnego niewykrywalni.pl, w ramach którego specjaliści będą rozwiewać wątpliwości związane z tematyką HIV, życiem z wirusem oraz dotyczące związków HIV+/HIV-.
Pozytywnymi świadectwami przekazywanych faktów będą historie (coming outy) osób żyjących z HIV oraz ich zdrowych partnerów. Równie ważnym elementem kampanii będzie szeroko zakrojona działalność w mediach społecznościowych mająca na celu zebranie opinii ogółu społeczeństwa oraz edukacja bezpośrednia w postaci merytorycznych odpowiedzi na zgłaszane wątpliwości/obawy związane z tematyką HIV przez nasz zespół specjalistów i aktywistów.
Wsparciem dla działań online będą otwarte spotkania tematyczne „POZYTYWNE ROZMOWY” z aktywistami oraz lekarzami-specjalistami w największych miastach Polski. Spotkaniowa inauguracja kampanii będzie miała miejsce w Warszawie “wernisażem” kampanii, w sobotę 13 kwietnia o godz: 18:00 (informacje i zapisy e-mailowo: media@niewykrywalni.pl).
W ramach działań towarzyszących będą organizowane przedsięwzięcia artystyczno-performatywne wzmacniające pozytywny przekaz kampanii. W klubach i punktach medycznych pojawią się materiały edukacyjne kampanii „Niewykrywalni”.

NASZA MISJA

Podstawą pozytywnego przekazu kampanii która kierujemy do nas wszystkich, osób żyjących z HIV jak i osób zdrowych – są wyniki wieloletnich europejskich badań PARTNER 1 oraz PARTNER 2 przeprowadzonych na tysiącach par heteroseksualnych, homoseksualnych i biseksualnych/MSM czyli takich w których mężczyzna uprawia seks z mężczyzn oraz niekoniecznię są oni orientacji homoseksualnej. Mówią one o tym, że ponad wszelką wątpliwość osoba zdrowa nie ma możliwości zakażenia się HIV od partnera seropozytywnego, gdy jest on poddany systematycznej terapii ARV i u którego poziom wiremii HIV we krwi utrzymuje się na poziomie niewykrywalnym oraz u partnerów nie występują inne choroby przenoszone drogą płciową. Tomasz Siara oraz inni seropozytywni uczestnicy kampanii „Niewykrywalni” są żywymi dowodami potwierdzającymi wyniki tych badań. 
Na koniec grudnia było 11.060 osób (ok. 10.000 osob) objętych programem leczenia.
„Według NIZP-PZH około 20 procent zakażonych w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. Według organizacji pozarządowych, może to być nawet 50 proc. W całej Europie tylko w Rumunii i Bułgarii jest więcej osób seropozytywnych nieświadomych swojego statusu. To musi się zmienić! Jako żyjący z HIV od 16 lat jestem najlepszym przykładem, że z wirusem można normalnie żyć. HIV nie jest karą za „rozwiązłość”, ani w ogóle żadną karą za nic – jest zwykłym wirusem. Tyle że dla kogoś, kto jest zakażony i się nie leczy, bo o tym nie wie, może być śmiertelnie niebezpieczny” – powiedział Tomasz Siara.
„Codziennie HIV zakażają się w Polsce 3-4 osoby. Zbyt wielu seropozytywnych nie ma świadomości swojego statusu i może nieświadomie przekazywać wirusa innym. Dlatego tak ważna jest edukacja. Odniesiemy sukces w walce z epidemią, jeśli ludzie zrozumieją, że test na HIV powinien zrobić każdy aktywny seksualnie człowiek. Jednocześnie warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnemu, bezpiecznemu w długim terminie i bezpłatnemu w Polsce leczeniu pacjenci z tym wirusem mogą żyć i funkcjonować normalnie do późnej starości.” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

×

NASZA MISJA

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 2 milionów złotych.

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Mariola Biedrzycka
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
tel: +48 502 213 047

 

POTRZEBUJESZ POMOCY, WSPARCIA?

JESTEŚMY

Potrzebujesz porady lub pomocy w kwestiach związanych z HIV
i/lub innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową?

Znalazłeś się w w ciężkiej sytuacji związanej z życiem z HIV i potrzebujesz wsparcia lub pomocy specjalistów?

×

Nie czekaj. Pomożemy znaleźć rozwiązania na Twoje problemy.

Skontaktuj się z nami.

PRZETESTUJ SIĘ

Wystarczy jeden krok.

Wykonaj anonimowo test na HIV i inne infekcje przenoszone drogą płciową. Zakończ okres strachu w swoim życiu z powodu braku wiedzy o swoim statusie serologicznym i powróć do normalnego życia.

NAPISZ DO NAS

Masz pytania lub chcesz rozwiać swoje wątpliwości? Skorzystaj z formularza poniżej.

TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub obawy związane z zakażeniem HIV i z AIDS, zapraszamy do skorzystania z Telefonu Zaufania HIV/AIDS.  

801 888 448*
22 692 82 26  

Konsultanci czekają na pytania w godzinach 9.00-21.00 od poniedziałku do piątku – z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

* połączenie płatne tylko za pierwszą minutę

* numer tel. kom. podaj tylko jeżeli potrzebujesz szybkiego kontaktu zwrotnego z naszej strony.